Rotårsaken til BPs oljesølkatastrofe diskuteres ikke offentlig

Hvis du likte denne artikkelen, vennligst spre den videre til så mange mennesker som mulig, legg igjen en kommentar eller abonner på RSS-feeden.
Samfunn
  16.06.2010 4:46   (Oppdatert 16.06.2010 12:33)

Hvorfor eksplosivt høytrykk i mange petroleumsbrønner?

Ikke bare BP har fått store problemer pga. eksplosivt høytrykk i petroleums­brønner, også flere andre. Men hva er årsaken?

1. Deepwater Horizon, Mexicogulfen 20. april 2010

Under hele mars og april 2010 hadde flere plattformarbeidere ved BPs Deepwater Horizon uttrykt bekymring over ”brønn­kontrollen”. Den 20. april skjøt metangass under høytrykk opp gjennom det undersjøiske borerøret, spredde seg utover plattformen, og ble så antent og ekspoderte. Et inferno av flammer omfavnet hurtig hele plattformen. De fleste arbeiderne ble evakuert i livbåter eller løftet opp til helikoptere. 11 plattformarbeidere omkom, og 17 andre ble skadet. Etter at flammeinfernoet hadde vart i 36 timer, sank Deepwater Horizon morgenen den 22. april under havet. Utover kvelden ble et stort oljeflak observert der oljeriggen hadde stått. Den 23. april kom optimistiske rapporter som indikerte at situasjonen var under kontroll. Den 24. april ble det konstatert at et ødelagt brønnhode lekket olje, og at oljelekkasjen var meget alvorlig. Brønnhodet ligger 1500 meter under havets overflate. Ved slutten av mai var det klart at hendelsen foreløpig utgjør verdens fjerde største oljesølkatastrofe [Wiki: Largest Oil Spills]. Dette er en katastrofe både for økosystemet og for fiske- og turistindustrien.

Den 22. mai annonserte president Obama at han hadde undertegnet en Executive Order for å danne en uavhengig nasjonal komité som skal granske oljesølet til BP Deepwater Horizon. Formålet med komitéen er å vurdere rotårsakene til katastrofen og å tilby alternativer når det gjelder sikkerhet og miljømessige forsiktighetsregler.

Mens media verden over nesten utelukkende velger å fokusere på de miljømessige og økonomiske konsekvenser ved BPs oljesølkatastrofe, er det ingen offisiell diskusjon om hvorfor det eksplosive høytrykket i oljebrønnen oppsto.

2. Gullfaks C, Nordsjøen 19. mai 2010

Den 19. mai 2010 ble 89 personer evakuert på Gullfaks C pga. trykkendringer i en brønn (Aftenposten 21. mai). Gullfaks C er en oljeplattform på Gullfaksfeltet i den nordlige delen av Nordsjøen. Pressetalsmann Gisle Johanson i Statoil ga følgende kommentar:

”Det er en relativt uvanlig situasjon, det har vært en krevende boresituasjon, der vi har hatt flere situasjoner med uforutsette trykkendringer.”

Også her var problemet at et eksplosivt høytrykk hadde oppstått i oljebrønnen, hvilket innebar fare for ukontrollert utblåsning. Dette var tredje gang at høyt trykk hadde forårsaket problemer på Gullfaks i løpet av seks måneder (se artikkel i Guardian 27. mai 2010). De to andre hendelsene skjedde i desember 2009 og den 30. april 2010.

Gullfaks C

3. EOG Resources, Pennsylvania 4. juni 2010

Den 4. juni 2010 ble all naturgassboring ved en brønn i Clearfield County, Pennsylvania, stoppet pga. en ukontrollert utblåsing der eksplosiv gass ble spydd ut og forurenset vannet i 16 timer (kilde). Området ble evakluert. Ifølge operatøren EOG Resources skjedde ulykken pga. uventet høyt gasstrykk 1,5 km. under bakkenivå.

ZetaTalk forklarer

ZetaTalk kom den 12. juni 2010 med to kommentarer som forklarer det eksplosive høytrykket i petroleumsbrønner flere steder verden over (ZetaTalk Chat Q&A 12. juni 2010). Dette er en konsekvens av de påkjenninger som mange tektoniske plater nå utsettes for pga. en daglig ”whiplash”-effekt som Jorden er gjenstand for pga. Nibirus nærvær. Bergveggene presses sammen dypt under jorden, hvilket reduserer volumet i oljereservoarene, som igjen øker trykket på oljen.

”Vi har forklart, siden begynnelsen på BPs oljesøl, at problemet med å sette et lokk på brønnen er det ualminnelige høye trykket i reservoaret som oljen tappes fra. Dette skyldes at det nordamerikanske kontinentet nå strammes som en bue, der Aleutian Islands [i Berings­havet sørvest for Alaska] skyves mot tuppen av Mexico ettersom Atlanterhavets spredningsprosess [de tektoniske plater som møtes i Den midtatlantiske ryggen går fra hverandre] er mer uttalt ved ekvator enn ved polene. Dette vil ende med en større tilpasning i New Madrid-jordskjelvsonen, som vil få Mexico til å flyttes vestover mens østkysten av USA blir værende på sin plass. Dette jordskjelvet vil forløse trykket på oljereservoarer under bakkenivå, men frem til da vil oljeboring i Mexicogulfen være risikabelt. Eksisterende oljebrønner vil komme under, og er allerede under, overdrevent trykk, og BP-brønnen vil bare komme under kontroll når trykket i dét spesifike reservoaret av olje og gass letter. Dette blir langt på vei ikke forklart for almenheten fordi de ikke ønsker spørsmål om hvorfor olje­reservoarene plutselig er under høytrykk. Dette, kombinert med synkehull og olje- og gassbrønneksplosjoner andre steder i Nord-Amerika og ellers i verden, kunne åpne opp for en bredere diskusjon som inkluderer været og havstrømmer, mens etablissementet hevder at alt er normalt. Dette er grunnen til at det er en forsinket rapportering om hva som skjer…”

”Regjeringen prøver ikke å redde BP fra ubehageligheter, eller å beskytte oljeindustrien, eller å beskytte seg selv, gjennom disse handlinger. Regjeringen prøver å unngå media­oppmerksomhet rundt hva som nå foregår mer generelt i Mexicogulfen. Vi snakker her om de mange lekkende oljebrønner i Gulfen, som aldri før har lekket olje i denne grad – etablerte brønner, som plutselig lekker olje. Mediafokus rundt dette ville trolig lede til at folk begynner å se den store sammenhengen, forstå at synkehull og kollapsende broer på et eller annet vis er relatert til hverandre, hvilket de er. De som står bak dekk­operasjonen av Nibirus nærvær frykter at folk skal begynne å se den store sammenhengen selv når medias undertrykning er på plass. Hvorfor er været så unormalt? Hvorfor er ikke Solen og Månen der de skal være? Hvorfor er ikke konstellasjonene på sine riktige steder? Alt dette leder til søk på Internet, som ikke så lett lar seg undertrykke da Internet brukes til business. Å stenge Internet ville ruinere økonomien fullstendig. Hva vil alt dette lede til? Dette vil lede til en form for avsløring, kanskje med ZetaTalk i media, som vil gi råd om selvberging [etter jordskorpeforskyvningen senest 2011]. Det vil ikke lede til en åpen innrømmelse fra den amerikanske regjering at Planet X er i nærheten, heller ikke vil det lede til militær unntakstilstand.”

Siden april 2010 har Nibiru forøvrig blitt observert og filmet på ny fra flere steder på Jorden som ”den andre sol”, bl.a. ved Manila i Filippinene den 20. april ved solnedgang; ved North Caro­lina den 27. april ved soloppgang; og i Arkansas den 30. april ved soloppgang. Se ZetaTalk Newsletter 9. mai 2010 for flere bilder med analyser.

Nibiru (SS) ved North Carolina den 27. april 2010

Kilder og ressurser:

* Wiki-artikkel: Deepwater Horizon oil spill
* Rolf Kenneths temaside for ZetaTalk, Nibiru og 2011

 

VN:F [1.9.16_1159]
3.4 (47 stemmer)
Hvorfor eksplosivt høytrykk i mange petroleumsbrønner?, 3.4 out of 6 based on 47 ratings
Hvis du likte denne artikkelen, vennligst spre den videre til så mange mennesker som mulig, legg igjen en kommentar eller abonner på RSS-feeden.

   » RSS-feed  » RSS-kommentarfeed


Om forfatter

Rolf Kenneth Myhre

Rolf Kenneth Myhre fullførte bibliotekarutdannelsen i 1990, og arbeidet så som selvstendig næringsdrivende i seks år med å etablere og reorganisere små fagbiblioteker og arkiver. Deretter arbeidet han som medisinsk forfatter i seks år, fire av dem ved Rikshospitalet. Siden 2003 har han arbeidet som fagforfatter med fokus på åndsvitenskap, ET/V, og New World Order-konspirasjonen. I 2008 vant han Kolofons manuskonkurranse for ”Alternativ litteratur” med boken "Åndsvitenskapelige visjoner".

Kontakt forfatter | Flere artikler av (61) | Forfatters nettsted



Kommentarer

69 kommentarer

  1. humanliber sier:

    Takk for opplysende artikkel. Jeg tar alltid turen innom her for å lese informasjon du ikke leser i vanlig media. Først tar man for seg «vanlige» aviser for deretter å søke informasjon her.
    Jordskorpeforskyvninger har skjedd her på jorden til alle tider. Dette er tross alt en levende planet, så det hadde vært rart om platene en dag plutselig skulle slutte å forskyve seg. Lærte på ungdomsskolen at Afrika og Latin-Amerika tidligere hang sammen. Det sto i lærebøkene i geografi vi hadde på åttitallet. Om man ser på formen til disse kontinentene ser man at de passer sammen som to puslespill-biter Derfor er det litt rart at media plutselig skal holde tett om plateforskyvninger. Det er vel for å legge skylden på menneskeskafte klimaendringer. Om polene bytter plass, slik at de forflytter seg til varmere breddegrader, så er det ikke rart at isen smelter. Alternative forskere har forsøkt å måle om det blir kaldere andre steder, deriblant Sibir. Likevel kommer FN kjøpte forskere og nekter for at Sibir blir kaldere. Bare tiden får vise hva som er sant.. Platene er nå tydeligvis på vei til å flytte seg igjen. Det kommer nok til å være en del sterke forskyvninger i årene som kommer. Magnetfeltet på jorden er i ferd med å endre seg. Fant en artikkel i VG om dette som jeg linker til her:

    http://www.vg.no/nyheter/utenriks/artikkel.php?artid=520043

    Lurer på om eliten er trygg i hulene sine, når jordskorpene flytter seg. Regner ikke med at de er mer beskyttet enn oss, om det blir polskifte eller om Niburu treffer jorden. Da må i tilfelle gangene deres gå helt ned i mantelen og der er det for varmt for vanlige dødelige. Like varmt som i helvete, antagelig.

    VN:F [1.9.16_1159]
      +6 (20 stemmer)
  2. Terje Fredvik sier:

    Apropos bildet nederst på sida: http://tinyurl.com/33sao84 .

    VN:F [1.9.16_1159]
      0 (24 stemmer)
  3. Christine C. sier:

    Kan dere forklare meg hvordan dere kan se flere soler i disse bildene?..
    Jeg ser sollyset skinne gjennom skyene på steder der skyene er tynnest, men jeg ser ingen sol..
    Finnes der bilder av niburu som en ekstra sol på en skyfri himmel?..

    VN:F [1.9.16_1159]
      +24 (26 stemmer)
    • arifkarim sier:

      Bare bli her inne på NS i noen måneder, så begynner du også å «se» to sol på samme skyfull bildet! :D
      En dårlig vits, men spør det samme? :(

      VN:F [1.9.16_1159]
        +4 (12 stemmer)
    • Terje Fredvik sier:

      ZetaTalk-gjengen ser Nibiru der de ønsker å se den, uavhengig av om fenomenene de ser lett kan forklares uten hjelp av magiske, halvusynlige planeter.

      Myhre har skrevet om flere andre påståtte Nibiru-observasjoner tidligere, se f.eks. http://tinyurl.com/2wb2vbr . Jeg er helt med på at atmosfæriske fenomener som bisoler og detektorartefakter til rombaserte solteleskoper er vanskelig å skjønne helt, for slike ting er jo faktisk ikke helt trivielle. Jeg syns også det er forståelig at noen med god fantasi og forkjærlighet for det alternative i utgangspunktet kan dikte seg opp snodige og ikke spesielt sannsynlige teorier om hva disse fenomenene skyldes. Det er kanskje litt sært at disse menneskene fortsetter å tviholde på teoriene sine når de har fått den egentlige forklaringen på fenomenene opptil flere ganger, men det får heller være.

      Det som derimot er over min fatteevne er at noen kan prestere å tolke et bilde av sola som er delvis gjømt bak et ikke fullstendig skydekke som noe annet enn nettopp det. Dette er et fenomen som alle som ser opp på himmelen av og til har sett hundrevis av ganger! Jeg syns det er virkelig skremmende er jo at det er folk som faktisk tror på det som skrives på sider som denne http://www.zetatalk.com/newsletr/issue184.htm .

      Jeg har såpass tiltro til leserne av Nyhetsspeilet at jeg antar at det er få her inne som tror like blindt på ZetaTalk som det Myhre gjør. Men om det er noen her som mener at bildet i artikkelen viser Nibiru, hva da med bildet jeg posta ( http://tinyurl.com/33sao84 )?

      VN:F [1.9.16_1159]
        +17 (19 stemmer)
  4. Otto sier:

    Ifølge David Hawkins, som er en av de fremste globalt innen fagfeltet blowout, muligens den fremste, er en sådan ulykke som skjedde på BP’s rigg utafor Mexico, umulig, det vil si den var forårsaket av sabotasje. Mange andre detaljer underbygger dette.

    En innfallsvinkel til David Hawkins’ materiale, blant annet i form av etterretningsrapporter, Intelligence Report from Hawks’ CAFE, Captain Sherlock via Abel Danger, GUI from Falcons’ CAFE. Det er oppsiktsvekkende å se at eksperter ingnoreres globalt, og mainstream media formidler stort sett bare tøv

    VN:F [1.9.16_1159]
      +7 (11 stemmer)
  5. hippokraten sier:

    «Hvorfor er ikke Solen og Månen der de skal være? Hvorfor er ikke konstellasjonene på sine riktige steder? »

    Rolf, er dette en fleip, slurvefeil eller helt alvorlig ment?

    VN:F [1.9.16_1159]
      +5 (11 stemmer)
  6. Hippokraten,
    Dette er helt alvorlig ment. Men jeg gidder ikke forsvare akkurat det i kommentarspalten til denne artikkelen. Se kilder og henvisninger.

    VN:F [1.9.16_1159]
      -12 (24 stemmer)
    • hippokraten sier:

      Du gidder ikke forsvare dette i kommentarspalten? ^^
      Hvor i allverden er det da naturlige å diskutere dette?

      VN:F [1.9.16_1159]
        +13 (17 stemmer)
      • Om jeg skal snakke for RK, så mener han at han tilbyr alt du ber om, du må bare lese det først. Opplysning er ikke alltid lettvint – det er en tankevirus fra komfortsonen!

        VN:F [1.9.16_1159]
          -3 (13 stemmer)
        • Quark sier:

          Nettopp, informasjon er ikke lettvindt og derfor skal man ikke ukritisk svelge påstander som kommer fra Zetatalk uten i det minste å kikke ut opp fra dataskjermen og ut av vinduet.

          VN:F [1.9.16_1159]
            +6 (8 stemmer)
    • Vandalf sier:

      Rolf Kenneth;

      Ekstraordinære påstander krever ekstraordinære bevis, så når du ikke «gidder» å forsvare en såpass oppsiktsvekkende påstand i din egen artikkel er det vanskelig å ta dette seriøst.

      Det er forøvrig forbausende stille fra alle verdens astronomer, profesjonelle som amatører, omkring dette som jo vitterlig må sies å v ære en av de største nyhetene i moderne historie…

      Det er vel ikke urimelig å anta at i hvertfall noen få av de hundredetusener, hvis ikke flere, som natt etter natt observerer stjernehimmelen i håp om å få det neste ukjente himmellegemet oppkalt etter seg, skulle klare å få med seg at solen og månen ikke er der de skulle være;o)

      Ellers er det bra at det rettes fokus mot denne enorme skandalen, men dette var vel ikke spesielt troverdig lesestoff…

      I hvertfall ikke for meg.

      VN:F [1.9.16_1159]
        +13 (15 stemmer)

Legg til en kommentar


Du må være registrert og innlogget for å legge inn en kommentar. Mistet passordet ditt?

Psykopat

Samfunn

Psykopat


Den nye jorden – på en, to eller tre?

Bevissthet

Den nye jorden – på en, to eller tre?


Påskens opphav i Egypt for 3600 år siden

Kosmos

Påskens opphav i Egypt for 3600 år siden


Forestående globale arrestasjoner av eliten

Video

Forestående globale arrestasjoner av eliten